تنظیم و راه اندازی دقت ماشین ابزار

June 28, 2022

آخرین اخبار شرکت تنظیم و راه اندازی دقت ماشین ابزار

پس از عملکرد عادی تجهیزات، سطح بستر ماشین ابزار، تنظیم درشت دقت هندسی اصلی ماشین ابزار را تنظیم کنید و سپس موقعیت نسبی قطعات متحرک اصلی را که دوباره جمع شده و میزبان مانند دستکاری، چاقو را تنظیم کنید. تنظیم و تصحیح موقعیت کتابخانه و ابزار میزبان.تراز کردن موقعیت تبادل بین ایستگاه سینی APC و میز کار ماشین ابزار و غیره. پس از تکمیل، سوراخ های در نظر گرفته شده برای پیچ های لنگر موتور اصلی و لوازم جانبی را می توان با بتن سیمانی سریع خشک شونده پر کرد.پس از 3 تا 5 روز انجماد سیمان، دستگاه را می توان به خوبی تنظیم کرد.

در تست آنلاین پاور سیستم CNC و ماشین ابزار، اگرچه سیستم CNC تایید شده است، به طور عادی و بدون هیچ آلارمی کار می کند، اما در صورت پیشگیری باید همزمان به برق وصل شود، آماده فشردن دکمه توقف اضطراری ، برای اینکه هر لحظه آماده قطع برق باشید.به عنوان مثال، اگر خط سیگنال بازخورد سروو موتور به صورت معکوس یا شکسته وصل شود، پدیده "پرواز" ماشین ابزار وجود خواهد داشت.در این مورد، لازم است بلافاصله منبع تغذیه را قطع کنید و بررسی کنید که آیا سیم کشی درست است یا خیر.در شرایط عادی، ممکن است زمانی که موتور برای اولین بار روشن می شود، یک چرخش کوچک وجود داشته باشد، اما عملکرد جبران دریفت خودکار سیستم باعث می شود شفت موتور فوراً برگردد.پس از آن، حتی اگر موتور دوباره روشن و قطع شود، شفت موتور نمی چرخد.می‌توانید با چند بار روشن و خاموش کردن برق یا فشار دادن دکمه توقف اضطراری، مشاهده کنید که آیا موتور دارای عملکرد جبران دریفت خودکار است یا خیر.

هنگام بررسی حرکت هر محور ماشین ابزار، از تغذیه مداوم دستی برای حرکت دادن هر محور استفاده کنید و بررسی کنید که آیا جهت حرکت قطعات ماشین ابزار از طریق مقدار نمایش CRT یا DPL (نمایشگر دیجیتال) صحیح است یا خیر.اگر جهت مخالف باشد، خط برق موتور و خط سیگنال تشخیص باید متصل شوند.سپس بررسی کنید که آیا فاصله حرکتی هر محور با دستورالعمل حرکت مطابقت دارد یا خیر.اگر نه، بررسی کنید که آیا دستورالعمل های مربوطه، پارامترهای بازخورد و بهره حلقه موقعیت به درستی تنظیم شده اند یا خیر.

سپس، چرخ دستی تغذیه، با سرعت کم به حرکت هر شفت، و آنها را ملاقات سوئیچ حد، به منظور بررسی اینکه آیا حد موثر است، آیا سیستم CNC در زنگ بیش از حد مجاز است.

در نهایت، بازگشت به اقدام پایه باید انجام شود.نقطه مرجع ماشین ابزار، موقعیت مرجع برنامه ماشین ابزار برای پردازش است.بنابراین باید بررسی کرد که آیا بازگشتی به تابع نقطه مرجع وجود دارد یا خیر و آیا محل نقطه مرجع دقیقاً هر بار یکسان است یا خیر.

 

I. تست دقت و عملکرد ماشین ابزار

سطح بستر اصلی ماشین ابزار به خوبی با پیچ و مهره های پایه و آهن لنت روی پایه جامد تنظیم می شود.پس از تنظیم تراز، قسمت های متحرک تخت (ستون، صفحه کشویی و میز و ...) جابه جا می شوند تا تغییر سطح ماشین ابزار در کل فرآیند هر مختصات و دقت هندسی ماشین ابزار مشاهده شود. بر این اساس تنظیم می شود تا آن را در محدوده مجاز قرار دهد.برای ماشین آلات CNC با اندازه متوسط ​​بالا، باید از تکیه گاه آهنی چند نقطه ای برای تنظیم سطح بستر در حالت آزاد استفاده شود.هر نقطه پشتیبان پشت تخت پشتیبانی می شود و پیچ های پا به طور متقارن فشار داده می شوند تا از اعوجاج و تغییر شکل اضافی جلوگیری شود و دقت هندسی ماشین ابزار بهبود یابد و حفظ شود.

ابزار تشخیص مورد استفاده عبارتند از: سطح دقیق، خط کش مربع استاندارد، خط کش مسطح، لوله نور موازی و غیره.در تنظیم، عمدتا برای تنظیم آهن پد، در صورت لزوم، می توانید کمی درج راهنمای و غلتک قبل از سفت را تغییر دهید.به طور کلی، تا زمانی که کیفیت دستگاه ثابت است، دستگاه را می توان از طریق تنظیم فوق به دقت کارخانه تنظیم کرد.

اجازه دهید ماشین به طور خودکار به موقعیت تعویض ابزار حرکت کند.به صورت دستی موقعیت بارگیری و دستکاری کننده تخلیه را نسبت به اسپیندل تنظیم کنید.در تنظیم استفاده از نوار قلب تصحیح کننده برای تشخیص، خطایی وجود دارد که می تواند ضربه دستکاری کننده، پشتیبانی دستکاری کننده موبایل و موقعیت کتابخانه چاقو را تنظیم کند، در صورت لزوم، همچنین می تواند تنظیم نقطه موقعیت چاقو را تغییر دهد (پارامترهای NUMERICAL را تغییر دهید. سیستم کنترل).پس از اتمام تنظیم، پیچ های تنظیم و پیچ های فونداسیون فروشگاه ابزار را سفت کنید و سپس چندین دسته ابزار با کیفیت نزدیک به کیفیت مجاز تعیین شده را نصب کنید تا تعویض رفت و برگشتی خودکار از فروشگاه ابزار به شفت اصلی برای بارها انجام شود.لازم است که عمل دقیق باشد، بدون برخورد، بدون افتادن چاقو واجد شرایط باشد.

ماشین ابزار با میز سوئیچینگ APC باید میز را به موقعیت سوئیچینگ حرکت دهد، موقعیت نسبی ایستگاه سینی و سطح میز سوئیچینگ را تنظیم کند و هنگامی که میز به طور خودکار تغییر می کند به حرکت صاف، قابل اعتماد و صحیح دست یابد.سپس 70٪ تا 80٪ از بار مجاز روی میز کار نصب می شود و عمل تعویض خودکار چندین بار انجام می شود.پس از رسیدن به موقعیت صحیح، پیچ های مربوطه بسته می شوند.

به دقت بررسی کنید که سیستم کنترل عددی و کنترل کننده قابل برنامه ریزی با فایل تصادفی مشخص شده در پارامترهای مجموعه داده مطابقت داشته باشد و سپس عملکردهای عملیاتی اصلی، برنامه عملیاتی، اقدامات ایمنی، اجرای دستورالعمل های رایج و غیره را آزمایش کنید، مانند حالت عملیات دستی، حالت اینچ، حالت عملکرد خودکار، حفاظت از محدودیت ضربه، دستورالعمل تغییر اسپیندل، آموزش سرعت در تمام سطوح و سایر دستورالعمل ها و غیره. آیا اجرا صحیح است یا خیر.بررسی کنید که آیا عملکردهای کمکی و کارهای نزدیک به درستی کار می کنند و آیا روشنایی دستگاه، محافظ خنک کننده و صفحات محافظ مختلف کامل هستند یا خیر.

جعبه مایع خنک کننده را با مایع خنک کننده پر کنید تا آزمایش کنید که آیا نازل می تواند مایع خنک کننده را به طور معمول اسپری کند یا خیر.در مورد استفاده از سپر خنک کننده آیا نشت مایع خنک کننده;دستگاه حذف تراشه می تواند به درستی کار کند.مخزن روغن دمای ثابت اسپیندل ماشین ابزار می تواند کار کند.از طریق بازرسی فوق و رفع اشکال ماشین ابزار، آمادگی کامل را برای تست عملکرد کلی ماشین ابزار فراهم کرده است.

دو، عملیات آزمایشی

با توجه به عملکرد دستگاه های CNC، برای اطمینان از عملکرد طولانی مدت خودکار آن در استفاده، پس از نصب و رفع اشکال، باید قابلیت اطمینان کار آن مورد آزمایش قرار گیرد.کاربران اغلب عملکرد و قابلیت اطمینان ماشین‌ابزار را از طریق عملکرد خودکار برای مدت طولانی تحت شرایط بار معین بررسی می‌کنند.به طور کلی به تست در حال اجرا خالی و تست بار تقسیم می شود.

1. آزمون در حال اجرا خالی

از جمله تست در حال اجرا سیستم حرکت اصلی و تغذیه.این آزمون باید طبق استانداردهای مربوطه اعلام شده توسط ایالت انجام شود و اکنون مرکز پردازش را به عنوان نمونه به شرح زیر در نظر بگیرید.

درایو اصلی سرعت متغیر بی نهایت باید در حداقل 12 کلاس سرعت از کم به زیاد کار کند و زمان اجرای هر سرعت نباید کمتر از 2 دقیقه باشد.انحراف واقعی سرعت چرخش از -2٪ تا 6٪ است.زمان اجرای بالاترین سرعت نباید کمتر از 2 ساعت باشد، به طوری که دمای یاتاقان های جلو و عقب اسپیندل پس از رسیدن به دمای پایدار بیش از 60 درجه سانتیگراد نباشد.توان بیکاری سیستم محرک اصلی باید طبق مقررات طراحی ارزیابی شود.برای قطعات متحرک در محور مختصات، آزمایش‌های عملیات هوا به ترتیب در سرعت کم، سرعت متوسط، سرعت تغذیه بالا و حرکت سریع انجام شد.قطعات متحرک بدون خزیدن و پدیده ارتعاش به نرمی حرکت کردند.انحراف واقعی سرعت تغذیه در تمام سطوح -5 تا 3٪ است.آزمایش محور چرخش شبیه به محور مستقیم است، با دامنه انحراف واقعی 5±٪.

2. تست عملکردی

تست عملکرد ماشین ابزار به تست عملکرد دستی و تست عملکرد خودکار تقسیم می شود.

(1) تست عملکرد دستی شامل:

(1) حداقل 10 بار بر روی چاقوی قفل محور اصلی، چاقوی شل، تست دمیدن.

(2) 10 آزمایش رو به جلو، معکوس، توقف و شبه استاپ را روی اسپیندل با سرعت متوسط ​​انجام دهید.

③ برای سیستم تغذیه، 10 نوع تست سرعت متغیر (از جمله کم، متوسط، سرعت بالا و سریع) را انجام دهید.

④ جدول نمایه سازی برای 10 بار نمایه سازی، آزمون موقعیت یابی.

⑤ برای جدول سوئیچینگ، سه تست سوئیچینگ و خروجی متوالی.

کتابخانه چاقو، تست دستکاری، به ویژه برای سنگین ترین، طولانی ترین، بزرگترین قطر تست ابزار، تست حداکثر بار دستی و تعیین زمان تغییر ابزار.

نشانگرها، کلیدها و تجهیزات جانبی را تست کنید.

⑧ برای انجام آزمایش بر روی سایر دستگاه های کمکی.تست خودکار، استفاده از برنامه برای کنترل حرکت هر قسمت از تست ماشین ابزار است.

(2) تست عملکرد خودکار شامل:

(1) دوک ماشین ابزار با سرعت متوسط ​​10 چرخش مثبت متوالی، شروع معکوس، توقف و تست شبه توقف جهت دار.

(2) تست سرعت متغیر مکرر روی درایو اصلی.

(3) آزمایش‌های تغییر سرعت کم، متوسط ​​و زیاد روی قسمت‌های متحرک هر محور مختصات انجام می‌شود و آزمایش‌های عملیات شروع مداوم، توقف و تغذیه افزایشی مثبت و معکوس با سرعت متوسط ​​انجام می‌شود.

(4) تست تغییر ابزار، کتابخانه ابزار پر از ابزارهایی است که باید حداکثر کیفیت ابزار را داشته باشد، تست تغییر خودکار ابزار به صورت اختیاری، نه کمتر از 5 بار.حداکثر جرم ابزار نیز باید در هر موقعیت برش آزمایش شود.

(5) برای ماشین ابزار با جدول مبادله، تست تعویض میز تعویض حداقل 5 بار.

⑥ توابع پیوند مختصات، موقعیت یابی، درون یابی خطی و دایره ای ماشین ابزار را آزمایش کنید.

3. عملیات مداوم بدون بار

عملیات بدون بار مستمر باید حداقل 8 ساعت پس از عملیات بدون بار و آزمایش عملکرد انجام شود.در این زمان، می توان یک برنامه آزمایشی عملیات هوایی پیوسته تدوین کرد که شامل:

(1) دوک با سرعت کم، متوسط ​​و بالا به جلو، معکوس، شبه توقف.

② اجزای عملیاتی در هر محور مختصات در سرعت های تغذیه کم، متوسط ​​و بالا و در جهت های سریع به جلو و عقب کار می کنند.عملیات باید نزدیک به حداکثر محدوده پردازش باشد و هر نقطه ای را برای موقعیت یابی انتخاب کنید.استفاده از سوئیچ ضرب کننده در کار مجاز نیست.سرعت تغذیه در سرعت بالا و زمان اجرای سریع نباید کمتر از 10٪ زمان استفاده شده در هر برنامه چرخه باشد.

(3) ابزار روی هر موقعیت چاقو در کتابخانه چاقو باید به طور خودکار حداقل 2 بار تغییر یابد.

جدول نمایه سازی و میز چرخشی CNC نمایه سازی خودکار، موقعیت یابی.

⑤ همه محورهای مختصات در پیوند عمل می کنند.

⑥ سوئیچینگ میز سوئیچینگ خودکار حداقل 5 بار.

⑦ سایر تست های عملکردی؛

⑧ زمان تعلیق بین مراحل چرخه از 0.5 دقیقه تجاوز نمی کند.

4. تست انطباق

شامل تست حداکثر جرم قطعه کار، تست حداکثر گشتاور برش، تست حداکثر مقاومت برش و تست حداکثر قدرت برش.

① تست حداکثر جرم قطعه کار بلبرینگ.در طول آزمایش، حداکثر وزن قطعه کار را می توان روی میز کار قرار داد، به طوری که بار به طور مساوی توزیع شود.سپس با حداقل و حداکثر سرعت تغذیه و سریع اجرا کنید.در عملکرد کمترین سرعت تغذیه، حرکت رفت و برگشتی باید نزدیک دو سر و وسط حرکت باشد، هر فاصله حرکتی کمتر از 20 میلی متر نباشد، برای بالاترین سرعت تغذیه و عملکرد سریع، باید در کل انجام شود. این فرآیند به ترتیب 1 و 5 بار متقابل است.عملکرد با سرعت بالا باید پایدار و با سرعت کم بدون خزیدن باشد.

② تست حداکثر گشتاور سیستم درایو اصلی.به طور کلی از فرز انتهایی یا برش کاربید برای برش چدن خاکستری در طول آزمایش استفاده کنید.یک چرخش در محدوده تنظیم سرعت گشتاور ثابت دوک را انتخاب کنید، مقدار برش را تنظیم کنید، به طوری که به حداکثر گشتاور مشخص شده در طراحی برسد، دستگاه باید به آرامی کار کند.

تست حداکثر مقاومت برشفرز انتهایی یا بیت پیچشی در آزمایش استفاده می شود و مواد قطعه کار چدن خاکستری است.یک سرعت اسپیندل مناسب کمتر یا مساوی با محدوده سرعت طراحی ماشین ابزار انتخاب کنید، مقدار برش را برای دستیابی به طراحی حداکثر مقاومت برش تنظیم کنید.تمام قطعات دستگاه باید به طور معمول کار کنند و دستگاه ایمنی اضافه بار باید حساس و قابل اعتماد باشد.

(4) تست حداکثر توان سیستم انتقال اصلی.فرز انتهایی در آزمایش استفاده می شود و نمونه از فولاد یا چدن است.یک سرعت مناسب را در محدوده تنظیم سرعت ثابت اسپیندل انتخاب کنید، دوز برش را برای رسیدن به حداکثر توان تنظیم کنید (موتور اصلی به توان نامی می رسد) و ماشین ابزار باید به طور معمول بدون حرف زدن کار کند.

برنامه ای که در اجرای آزمایشی استفاده می شود برنامه ماشین تست نامیده می شود که می تواند به طور مستقیم در هنگام برنامه نویسی دستگاه تست اشکال زدایی کارخانه ماشین ابزار یا ساخت برنامه استفاده شود.روش های دستگاه تست باید شامل موارد زیر باشد: استفاده از عملکرد سیستم کنترل عددی اصلی، جایگزینی خودکار، دسترسی به کتابخانه چاقو در 2/3 ابزار، دوک نخ ریسی با بالاترین، کمترین و متداول ترین سرعت، سرعت تغذیه سریع و معمول، سطح جدول تبادل خودکار، استفاده از دستورالعمل میزبان M.در حین اجرای آزمایشی، انبار ابزار ماشین ابزار باید با دستگیره ها پر شود، کیفیت دسته باید نزدیک به کیفیت تعیین شده باشد و بار به جدول تعویض اضافه شود.در طول زمان اجرای آزمایشی، ماشین ابزارها مجاز به ایراد نیستند، مگر مواردی که ناشی از خطاهای عملیاتی است، در غیر این صورت نشان دهنده وجود مشکلاتی در نصب و رفع اشکال ماشین ابزار است.

برای طراحی یکپارچه سازی الکترومکانیکی ماشین آلات کوچک، استحکام کلی آن بسیار خوب است، هیچ الزامی برای پایه وجود ندارد، و پس از دستگاه تا نصب، همچنین لازم نیست به مونتاژ یا هیچ اتصالی بروید.می گویند معمولا، می خواهید برای اتصال منبع تغذیه تنها، پس از تنظیم سطح بدن تخت خوب، می توانید به استفاده قرار دهید